Punctul c, va rog frumos.

Răspuns:
Explicație:
avem20/100x200= 40g MgO , cu M=40g/mol
80/100x200= 160gCaO M= 56g/mol
M,MgCl2=95g/mol M,CaO=111g/mol
40g.................................95g
MgO + 2HCl-----> MgCl2 + H2O
40g..................................m=95gMgCl2
56g..............................111g
CaO + 2HCl------> CaCl2 + H2O
160g...........................m=317,1gCaCl2
m,saruri= 95+317,1=........................calculeaza !!!!!