👤

Mama a platit pt 5kg zahar si 3 kg de orez 190 lei,iar vecina ei ,pt 3 kg de zahar si 3 kg de orez a platit 150 lei.Cat costa un kg din fiecare produs.

Răspuns :

Răspuns:

1kg zahar=20 lei si 1kg orez=30 lei

Explicație pas cu pas:

notam: x=zahar; y=orez

5x+3y=190

3x+3y=150 (3(x+y)=150 x+y=50  x=50-y

Inlocuim in prima ecuatie

5(50-y) +3y=190

250-5y+3y=190

2y=60

y=30,       x=50-30=20

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari