👤

Reactioneaza 112 l O(masurati in conditii normale) cm Mg stiind ca se lucreaza cu Mg de puritate 80%.Calculati: a) masa de Mg impur necesara b)masa de oxid de magneziu care se formeaza.VA ROG FRUMOS IMI TREBUIE PANA MAINE,DACA PROFA IMI DA CEL PUTIN 7,MAINE DAU COROANA, JUR,TREBUIE SA IMI MARESC MEDIA,VA ROG​

Reactioneaza 112 L Omasurati In Conditii Normale Cm Mg Stiind Ca Se Lucreaza Cu Mg De Puritate 80Calculati A Masa De Mg Impur Necesara Bmasa De Oxid De Magneziu class=

Răspuns :

m g      112 L     n g

2Mg + O2 => 2MgO

2x24   22,4    2x40

=> m = 2x24x112/22,4 = 240 g Mg pur

daca 240 g este 80% pur

cat x g Mg ........... 100% => x = 300 g Mg impur

n = 112x2x40/22,4 = 400 g MgO

referitor de nota 7 , asta depindede tine nu de problema asta...!!