👤

10 g de grăsime se tratează cu 200 g soluție de iod 10%. Excesul de iod consuma la titrare 0,5L tiosulfat de sodiu 0,2M.
Indicele grăsimii este:
A. 63,5
B. 127
C. 146
D. 196
E.73
Mi-a spus că rezultatul este E. 73
Am nevoie de rezolvare.
Ajutor.​


Răspuns :

indicele de iod al unei grasimi reprezinta cantitatea de Iod (g) consumata pentru 100 g grasime

ms = 200 g , c% = 10%, stim ca c% = mdx100/ms

=>md = msxc%/100 = 200x10/100 = 20 g Iod

reactia cu tiosulfatul de sodiu Na2S2O3 se face pentru a doza cantitatea de iod ramasa nereactionata din solutia de iod initiala.

Cm = 0,2M , Vs = 0,5 L, stim ca Cm = niu/Vs

=> niu = CmxVs = 0,2x0,5 = 0,1 moli Na2S3O3

0,1 moli         a g

2Na2S2O3 + I2 => Na2S4O6 + 2NaI

2                   254

=> a = 0,1x254/2 = 12,7g I2 ramas in exces

=> iodul consumat este 20 - 12,7 = 7,3 g Iod

=>

10 g grasime ..................... 7,3 g I2

100 ggrasime ....................... b = 73 g Iod

=> E.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari