Răspuns :
Răspuns: 3 675 grame solutie
Explicație pas cu pas:
Daca pentru 1 m² de tavan este necesara cantitatea de 250 g solutie, trebuie sa aflam suprafata tavanului si o inmultim cu cantitatea de solutie necesara pe 1 m²
Suprafata tavan = 3,5 m x 4,2 m = 14,7 m²
daca pt 1 m² folosim 250 g sol
pt 14,7 m² e nevoie de x = 14, 7 x 250 : 1 = 3675 grame = 3, 675 kg solutie
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!