👤

Calculaţi numărul de moli cuprins în 318g hidroxid de crom. crom (valenţa 3).
mie îmi dă 3.08.... dar stiu ca trebuie sa fie numar fix.​


Calculaţi Numărul De Moli Cuprins În 318g Hidroxid De Crom Crom Valenţa 3mie Îmi Dă 308 Dar Stiu Ca Trebuie Sa Fie Numar Fix class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

este bine cum ai lucrat

n= m : M          n=nr. moli ; m=masa subst.  ; M=masa molara

n= 318  g : 103g/moli= 3, 08 moli

M Cr( OH )3 =52 + 3.16 + 3 =103-------> 103g/moli