👤

In 100 ml HNO3 se dizolva 0,63 g HNO3.
Calculati concentrație molara.


Răspuns :

c=n/V

n=nr de moli

V=volumul=100ml=0.1 L

n=m/M

M=1+14+3*16=15+48=63g/mol

n=0.63/63=0.01moli

c=0.01moli/0.1L=0.1 mol/L(M)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari