Răspuns :
540+430+240= 1210 kg de cartofi in total
1210 (kg cartofi) ÷ 10 (kg într-un camion) = 121 camioane folosite
Plan de rezolvare
1. Câte tone de cartofi s-au strâns ?
540 tone + 430 tone + 240 tone =
970 tone + 240 tone = 1210 tone
2. Câte camioane s-au folosit ?
1210 : 10 = 121 camioane
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!