Răspuns :
- Deoarece nu știm cât costă 2 kg de mere vom notă prețul cu x lei
4 kg mere ... 12 lei
2 kg mere ... x lei
x = 2 • 12 ÷ 4
x = 24 ÷ 4
x = 6 lei
Răspuns: 2 kg de mere de același fel costă 6 lei
Răspuns: 6 lei
Explicație pas cu pas:
Regula de trei simpla
4 kg de mere ......... 12 lei
2 kg de mere .......... x lei
______________________
x = ( 2 × 12) : 4 = 24 : 4 = 6 lei costa 2 kg de mere de acelasi fel
_________________________________________________
Plan
1) Cat costa 1 kg de mere ?
12 : 4 = 3 lei costa un kg de mere
2) Cat costa 2 kg de mere de acelasi fel ?
2 × 3 = 6 lei costa 2 kg de mere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!