👤

4 kg de mere costă 12 lei, 2 kg de mere de acelasi fel costa..?​

Răspuns :

  • Deoarece nu știm cât costă 2 kg de mere vom notă prețul cu x lei

4 kg mere ... 12 lei

2 kg mere ... x lei

x = 2 • 12 ÷ 4

x = 24 ÷ 4

x = 6 lei

Răspuns: 2 kg de mere de același fel costă 6 lei

Răspuns:  6 lei

Explicație pas cu pas:

Regula de trei simpla

4 kg de mere ......... 12 lei  

2 kg de mere .......... x lei

______________________

x = ( 2 × 12) : 4 = 24 : 4 = 6 lei costa 2 kg de mere de acelasi fel

_________________________________________________

Plan

1) Cat costa 1 kg de mere ?

  12 : 4 = 3 lei costa un kg de mere

2) Cat costa 2 kg de mere de acelasi fel ?

  2 × 3 = 6 lei costa 2 kg de mere

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari