👤

Echipa Gamma a luat o proba de sol cu masa de 160g si cu volumul de 50 cm3. Calculează densitatea probei de sol studiate exprimând rezultatul in kg supra mentru 3.
Dau 10 puncte si coroana


Răspuns :

Răspuns: 3200 kg/m³

Explicație:  

densitatea = masa / volum

densitatea = 160 g / 50 cm³ = 3,2 g / cm³ = 3200 kg / m³