Răspuns:
U=20 V
R=10Ω
Isc=12 A
r=2Ω
Ptot=48 W
W=480 J
Explicație:
E=U+u => U=E-u
R=[tex]\frac{U}{I}[/tex] (Legea lui Ohm pt o portiune de circuit)
Isc=[tex]\frac{E}{r}[/tex]
r=[tex]\frac{u}{I}[/tex]
Ptot=u·I+U·I=[tex]\frac{E^{2} }{R+r}[/tex]
W=P·Δt (din definitia puterii electrice)