Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla masa molara a CH4
MCH4=12+4=16----> 16g/moli
-se afla nr. de moli din 448 litri CH4
nr.moli= n= VCH4 : 22,4 litri/moli
n=448 litri : 22,4litri/moli=20 moli CH4
1mol CH4---------6,023.10²³molecule CH4
20 moli------------------x
x=20.6,023.10²³ molecule CH4
-se afla nr. de moli de apa
1mol apa------------6,023 .10²³ molecule
y moli----------------20 . 6,023 .10²³molecule
y= 20 . 6,023.10²³ : 6,023.10²³
=20 moli H2O
-se afla masa de H2O
n=m :M
m=n.M
m= 20 moli . 18 g/moli=360 g H2O
128 Kg=128000g SO2 ; MSO2=32+32=64----->64g/moli
n=m:M
n= 128000g : 64g/moli=2000 moli SO2
1mol SO2----------6,023.10²³molecule
2000 moli---------------x
x=2000 .6,023.10²³molecule SO2
MCO2=12+32=44------>44g/moli
1mol CO2---------6,023.10²³ molecule
ymoli---------------2000.6,023 .10 molecule
y=2000. 6,023.10²³ : 6,023.10²³ =2000moli CO2
VCO2=2000moli. 22,4 g/moli=44800 litri=44,8.10³ litri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!