Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
MNa2O=2.23 + 16=62------->62g/moli
MAlPO3=27 +31 +3 .16=106 ------->106g/moli
MBa3( PO4)2=3.137 +2.31 +8.16=601---->601g/moli
MHCl=1+35,5=36,5------>36,5g/moli
MCuO=64+16=80----->80g/moli
MAgCl=108 + 35,5=143,5 -----> 143,5 g/moli
MK3PO4=3.39 +31 +4.16=117 +31+64
=212------> 212g/moli
MSO2=32+2 .16=64------->64g/moli
MCO=12+16=28------->28g/moli
MO2=2.16=32------>32g/moli
MAgNO3=108 +14+3.16=170----->170g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!