Răspuns :
Concentrația procentuală a unei soluții:
[tex]\frac{C}{100}=\frac{m_d}{m_s}[/tex] , unde:
md - masa de subst. dizolvată
ms - masa soluției
- se dă ms = 300g și C = 5.85%
- md va fi, conform relației:
[tex]\frac{C}{100}=\frac{m_d}{m_s}\implies m_d=\frac{m_s{\cdot}C}{100}=\frac{300\cdot5.85}{100}=17.55\ g[/tex]
- relația dintre masă și nr. de moli:
[tex]n=\frac{m}{M}[/tex] , unde:
m - masa de subst. cunoscută
M - masa moleculară a substanței
- masa moleculară a clorurii de sodiu (NaCl) este 58.5 g/mol
- nr. de moli de NaCl din soluția dată sunt:
[tex]n=\frac{m}{M}=\frac{17.55\ g}{58.5\ g/mol}=0.3\ mol[/tex]
- un mol conține N_A particule (ioni, atomi, molecule), unde:
N_A - nr. lui Avogadro (N_A = 6.022×10²³)
- pentru a afla câți ioni de Na/Cl se găsesc în 0.3 mol se va aplica regula de trei simplă:
1 mol .................. 6.022×10²³ ioni
0.3 mol .................. x
x = (6.022×10²³ × 0.3)/1 = 1.8066 ioni, dintre care: 0.9033 ioni Na⁺
0.9033 ioni Cl⁻
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!