👤

Un biciclist parcurge o anumita distanta in 20 de minute. El merge jumatate din distanta cu o viteza , iar cealalta jumatate, cu o viteza de patru ori mai mare. In cat timp parcurge biciclistul a doua jumatate?​

Răspuns :

Răspuns:

t=4 min , a doua jumatate de traseu

Explicație pas cu pas:

cele 2 jumatati sunt egale, ca de aceea sunt jumatati

cum viteza si timpul sunt invers proportionale, el va parcurge a doua parte intr-un timp de 4 ori mai mic

sau, pt a lucra cu numere naturale , prima parte, intr-un timp de 4 ori mai mare

fie t timpul in care parcurge a doua jumatate

atunci prima jumatate o va parcurge in timpul 4t

deci 4t+t=20min

5t=20min

t=20:5

t=4 min face pe a doua jumatate

4+1=5( viteză obișnuită + viteză de patru ori mai mare )

20:5=in 4minute parcurge biciclistul a doua jumatate

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari