Răspuns :
a) t=d/v
d=54 km=54000 m
v=30m/s
t=54000m/30m/s
t=1800s=30m
b) daca la ora 11 mai are 54 de km adică 30 m si va ajunge la ora 11:30
Răspuns: a) 30 min, b) 11:30
Explicație:
cei 54 de km ii va strabate intr-un timp t = distanta / viteza
distanta = 54 km = 54 000 m
v = 30 m/s
t = 54 000 m : 30 m/s = 1800 secunde = 1800s / 3600 s/h = 0,5 h = 30 min
b) trenul va ajunge in statie la 11h + 30 min = 11: 30
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!