Determină lucrul curentului ce parcurge un bec electric timp de 5 min.Becul este conectat într-un circuit cu tensiunea de 220 V ,iar intensitatea curentului e de 0,5 A.
Se da: U=220V t=5min transformam 5min=300sec. I=0,5A Sa se afle: L—? Rezolvare: L=U•I•t L=220V•0,5A•300sec=33000J Răspuns:Lucrul curentului este 33000Joule
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!