👤

Cu 6400 lei s-au cumpărat doua bucăți de stofă de aceeași lungime,dar de calitate diferită.Un metru de stofă de calitatea întîi și un metru de stofă de calitata

a doua costă în total 320 lei.4metri de stofă de calitatea întîi costă cît 6 metru de stofă de calitatea a doua.Determinați cît costî un metru de stifă de fiecare calitate și cîți metri de stofă s-au cumpărat.


Răspuns :

Răspuns:

Total au fost procuraţi 6400/320=20 m de stofă

Rezultă că au fost procurate cite 10 m de fiecare

a+b=6400

4a=6b   a=6b/4=3b/2

3b/2+b=6400

5b/2=6400

b=(6400*2)/5=2560

a=(2560*3)/2=3840

2560/10= 256 lei pentru un metru de stofă de calitatea a doua

3840/10= 384 lei pentru un metru de stofă de calitatea întîi

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari