👤

ce masa trebuie să aibă un corp ca ridicând ul vertical în sus,uniform la o înălțime de 200 de cm Să efectuăm un lucru mecanic 200 J la puterea a doua ​

Răspuns :

h=200 cm=0,2 m

L=mgh=>m=L/gh=200/20=10 kg