Răspuns:
Explicație:
p=5 atm
mCO2=440 g
t=27 °C
V=?
-se afla nr. de moli -----> n= m : M
n=440g : 44 g/moli=10 moli CO2
p V = n R T
V=n R T : p
V=10 moli . 0,082 L . atm /moli .K° . ( 27 + 273 ) K° : 5 atm
-se simplifica unitatile de masura [ moli cu moli , atm. cu atm ,K cu K ]
V=10 . 0,082 L .300 : 5=49 ,2 litri CO2