👤

o strada pietonala cu lungimea de 126 m si latimea de 7 m sa marcat cu stâlpi care au fost instalați la o distanță de 7 m unul de altul.De cati stalpi au fost nevoie???

Răspuns :

_____________

| |

| | }7 m

_____________

126 m

lățimea e 7 cm:

pe lățime încap 2 stâlpi (unul la 0 m, 7:1+1= 7+1=2)

Lungimea e 126 m:

pe Lungime încap 19 stâlpi(unul la 0 m, 126:7+1= 18+1=19)

Numarul stâlpilor este:

2×19=38 de stâlpi

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari