👤

500g Na2CO3 de concentratie 25% reactioneaza cu HCl, obtinundu-se NaCl,
dioxid de carbon si apa. Se cer urmatoarele:
A) cantitatea de HCl utilizat in reactie
B) cantitatea de dioxid de carbon​


Răspuns :

Ecuația reacției chimice:

   1.18               x                                     y

Na₂CO₃   +   2HCl   ----->   2NaCl   +   CO₂   +   H₂O

     1                 2                                      1

Rezolvare:

[tex]m_s_{Na_2CO_3}=500\ g\\C=25\%\\\\C=\frac{m_d}{m_s}{\cdot}100\implies m_d=\frac{m_s{\cdot}C}{100}=\frac{500{\cdot}25}{100}=125\ g\ Na_2CO_3\\\\M=2A_{Na}+A_C+3A_O=(2{\cdot}23)+(12)+(3{\cdot}16)=46+12+48=106\ g/mol\\\\n=\frac{m}{M}=\frac{125}{106}=1.18\ moli\ Na_2CO_3[/tex]

[tex]n_{HCl}=x=2.36\ moli\\M_{HCl}=A_H+A_{Cl}=1+35.5=36.5\ g/mol\\\\n=\frac{m}{M}\implies m=n\ {\cdot}\ M=2.36\ {\cdot}\ 36.5=86.14\ g[/tex]

[tex]n_{CO_2}=y=1.18\ moli\\M_{CO_2}=A_C+2A_O=12+(2{\cdot}16)=12+32=44\ g/mol\\\\n=\frac{m}{M}\implies m=n\ {\cdot}\ M=1.18\ {\cdot}\ 44=51.92\ g[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari