👤

Un corp din aluminiu de forma cubica cu latura =10 cm este suspendat de un resort cu constanta elastica k= 270Newton /m alungind resortul cu delta l=2cm Sa se determine greutatea corpului?volumul corpului?se da densitatea aluminiului ro=2700kg/ m cub​

Răspuns :

l=10 cm=0,1 m

Δl=2 cm=0,02 m

V=l³=0,1³=0,001 m³

Fel=kΔl=270*0,02=5,4 N

G=Fel=5,4 N

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari