Răspuns :
H2O
r.a.=2 : 1
r.m.=2 : 16=1 : 8
MH2O=2+16=18-------> 18g/moli
18g H2O--------2g H ---------16 g O
100 g-----------------x---------------y
x=100.2 :18=11,11% H
y=100.16 : 18=88,89 % O
CO2
r.a.=1: 2
r.m.= 12 : 32 = 3 : 8 [ s-a simpl. cu 4]
MCO2=12 +32=44-------> 44g/moli
44g CO2----------12g C --------------32g O
100g----------------------x------------------y
x=100.12 : 44=27,27 % C
y=100.32 :44=72, 72 %O
Ca(OH)2
r.a.=1 : 2 : 2
r.m.=40: 32 : 2=20 : 16 : 1
M=40+32 +2=74--------> 74g/moli
74gCa(OH)2----------40g Ca---------32g O---------2gH
100g-----------------------x--------------------y----------------z
x=100.40 :74=54,05%Ca
y=100.32: 74=43,24% O
z=100.2 : 74=2,71 % H
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!