👤

Carbonatul de magneziu se descompune la încălzire în doi în doi oxizi. Care va fi masa fiecarui oxid ce se formeaza prin descompunerea a 210kg de carbonat de magneziy?

Răspuns :

   210g               xg        yg

     MgCO3  =  MgO  + CO2

     84g              40g        44g

x=210 . 40 : 84=100 g MgO    [ n=100g : 40g/moli=2,5 moli MgO  ]

y=210.44 : 84=110 g CO2  [ 110g : 44g/moli=2,5 moli CO2 ]

MCaO=40 +16=56------>56 g/moli CaO

MCO2=12 +2.16=44-------> 44g/moli

MMgCO3=40+12 +3.16=84------> 84g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari