Răspuns :
Rezolvarea propusă
Pentru a afla volumul ocupat în condiții normale de temperatură(t=0 ⁰C) și presiune(p=1 atm), de 2,3 moli de CO gaz, ne folosim de legea volumului molar:
1 mol de gaz în c.n. ocupă 22,4 L (dm³), volum numit molar(de la mol), notat cu V m.
Știm:
n moli de CO=2,3 moli
Volum molar= Vm=22,4 L (la 1 mol de CO) în c.n.
Nu știm:
Volum ocupat în c.n. de 2,3 moli=V=?(L)
Calcul
Aplicăm regula de trei simplă, construită astfel:
dacă 1 mol CO..............ocupă ...în c.n............22,4L
atunci 2,3 mol CO........ocupă în c.n...............V (L)
V (L), necunoscuta se află din proporția formată:
V = 2,3 mol.22,4L/1mol=51,52L
Adică 2,3 moli de CO, vor ocupa de 2,3 ori mai mult fată de 22,4 L.
Altă variantă!
Masele atomice la C și O sunt date, dacă faceți calculul cu mase, în loc de moli!
Și anume:
dacă 1mol CO gaz=MCO=28 g/mol...........ocupă în c.n.........22,4L/mol
atunci 2,3 moliCO=64,4 g CO....................ocupă în c.n...........V(L)
unde:
mCO=n moli CO.M CO
M CO= AC+AO=12+16=28 g/mol
m CO=2,3 moli.28g/mol=64,4 g
V CO(necunoscuta)=64,4 g.22,4 L/28 g/mol=51,52 L
Același rezultat!
R: 51,52 L CO (c.n.)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!