👤

Afla cat costa 12 caiete si 6 carti ,daca24 de caiete si 12 carti costa 200lei

Răspuns :

Răspuns:

Jumatate din pret deoarece sunt jumatati de caiete si carti

200 lei : 2 = 100 lei

Explicație pas cu pas:

24 caiete.........12 carti........200 lei

12 caiete.........6 carti..........x lei

12 caiete.........6 carti........100 lei

x = 200 : 2

x== 100 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

24 caiete.........12 carti........200 lei

12 caiete.........6 carti..........x lei

12 caiete.........6 carti........100 lei

X = 200: 2

X= 100 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari