Răspuns :
ms1=200g NaCl
c1=4%
c2=10%
c1=md1*100/ms1 => md1=c1*ms1/100=4*200/100=8 g
ms1=md1+mapă
masa apei nu se modifică
md adăugat=md a
md2=md a+ md1
ms2=md2+mapă
ms2=md a+md1+maapă
ms2=md a+ms1
c2=md2*100/ms2
c2=(md a+md1)*100/(md a+ms1) => c2(md a+ms1)=(md a+md1)*100 => c2*md a+c2*ms1=100*md a+100*md1 =>
100*md a-c2*md a=c2*ms1-100md1 =>
100*md a-10*md a=10*200-100*8 => 90 md a= 1200 => md a=1200/90=13,33 g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!