👤

Am gasit o carte veche de clasa a 9-a unde era problema asta , imi puteti explica cum se face , va rog:

Pe un strung trebuie strunjita o piesa de forma unui trunchi de con cu razele r1=15 mm si r2=20 mm,avand inaltimea h =50mm.Viteza de deplasare longitudinala a cutitului strungului este v1=5mm/s.Cat trebuie sa fie v2 de avans transversal?


Răspuns :

drepta suport a vitezei de deplasare a cutitului este rezultanta vectorilor viteza transversala si viteza longitudinala..

panta dreptei (considerand axa Ox, axa strungului si Oy, perpendiculara pe aceasta) este deci (20-15)/50=1/10=

v transversal/v longitudinal

v2/v1=1/10

v2/5=1/10

v2=0,5 mm/s

as simple as that!!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari