👤

O ambarcaţiune a parcurs o distanță de 1,5 km pe luciul de apă din Balta Comana cu viteza medie de 0,5 m/s.k Calculează durata deplasării pe această distanţă. Exprimă rezultatul în minute.
Va rog imi trebuie urgent , Dau coroana. ​


Răspuns :

d=1,5 km =1500 m

v=0,5 m/s

t=?

[tex]v = \frac{d}{t} \\ t = \frac{d}{v} = \frac{1500}{0.5} = 3000 \: s[/tex]

3000s: 60 =50 minute