👤

1. Det. Formula procentuală a Cu2O

2. Cate grame de ZnSO4 se găsesc în 5 moli de substanțe

Repede va rog, măcar un exercițiu.


Răspuns :

1/.

Cu2O

miu = 2x64+16 = 144 g/mol

144 g ...... 2x64 g Cu ........ 16 g O

100% ....... x ........................... y

              88,89%               11,11%

2/.

ZnSO4

miu = 65+32+64 = 161 g/mol

intelegem ca 1 mol ...... 161 g

      dar 5 moli ............. x = 805 g ZnSO4