Răspuns :
-deduc moli O necesari in reactia de oxidare
c,m=niu/M----> niu=0,2x2mol= 0,4molKMnO4
2mol....................................................................................5mol
2KMnO4 + 3H2SO4----> 2MnSO4+K2SO4+3H2O+ 5O
0,4mol.................................................................................x= 1molO
-DIN REACTIA GENRALA
1mol..........1mol
CnH2nO+O----> CnH2nO2
x=1mol..........1mol
in amestecul dat este 1mol de alcooli
presupunand ca este 1mol de un alcool CnH2nO, rezulta 1 mol acid
niu,alcool=niu,acid unde niu=m/M
12,2/ (14n+16)= m,acid/(14n+32)
in lipsa unor informatii, am ajuns la rezultatul m,acid=18,7g ,luand in ecuatia de mai sus, n=1
problema nu are destule informatii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!