Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 kg mere ....... 5 kg cirese........ 34 lei
3 kg mere ....... 7 kg cirese ......... 44 lei
Pe a doua linie avem 2 kg cirese in plus fata de prima linie si costa 44 - 34 = 10 lei
1 kg cirese costa 10 : 2 = 5 lei
5 kg cirese costa 5 x 5 = 25 lei
3 kg mere costa 34 - 25 = 9 lei
1 kg mere costa 9 : 3 = 3 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3x+5y=34 -3x-5y=-34
3x+7y=44 3x+7y=44 2y=10 y=5
3x+25=34 3x=9 x=3
x=3
y=5
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!