Răspuns :
Masa moleculara =
M= nr. atomi B x masa atomica B (Ab) + nr. atomi C x masa atomica C (Ac) + ...
Ab, Ac, .... = masa atomice si le iei rotunjit din tabelul periodic
nr. de a tomi din B, C,.... sunt indici fiecaruia din formula chimica
a)fosfat de calciu
Ca3(PO4)2
M = 3x40+(1x31+4x16)2
= 120 + 190 = 310 g/mol
b)sulfat de aluminiu
Al2(SO4)3
M = 2x27 + (1x32+4x16)3
= calculeaza ..... g/mol
c)acid fosforic
H3PO4
M = ...... g/mol
d)hidroxid de calciu
Ca(OH)2
M = 1x40+(1x16+1x1)2
M =... g/mol
e)carbonat de sodiu
Na2CO3
M = 2x23+1x12+3x16
M = .... g/mol
f)sulfura de magneziu
MgS
M = ..... g/mol
Aplica conform modelelor si explicatiei de la inceput....!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!