Răspuns :
14,7 g xg
CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O
56g 111g
x=14,7 . 111 : 56=29,13 g CaCl2
se afla nr. de moli
n=m:M
n= 29,13 g : 111 g/moli=0,26 moli CaCl2
MCaCl2=40+2.35,5=111 -------> 111 g/moli
MCa(OH)2=40+2.16 +2=74------>74g/moli
MCaO=40+16=56------->56g/moli
FII ATENT !!!!!!!!!!!!!
Varul stins este Ca(OH)2 [ CaO + H2O= Ca(OH)2 ]
Varul nestins este CaO
Daca in problema este Ca( OH)2 atunci se rezolva asa :
14,7 g xg
Ca(OH)2 + 2HCl= CaCl2 +2 H2O
74g 111 g
x=14,7 .111 : 74=22,05 g CaCl2
n=22,05g : 111 g/moli=0,19 moli Ca Cl2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!