👤

Ce distanta îi sepaara pe cei doi la ora 11​. Motociclistul ora 9 =72km/h ; biciclistul ora9=19km/h




Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

11-9 = 2 ore

Motociclistul face in doua ore = 72 km/h x 2 h = 144 km

Biciclistul face in doua ore = 19 km/h x 2 h = 38 km

Distanta dintre cei doi = 144 km - 38 km = 106 km

Motociclistul=72•2h=144 Km

Biciclistul=19•2h=38 Km

Distanta dintre cei doi(motociclist si biciclist)=144-38=106 Km

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari