👤

un automobil miscinduse cu viteza de 63km/h parcurg o distanță în 4 ore în cîte ore va parcurge automobilul această distanță deplasinduse cu viteza de 84 în/h​

Răspuns :

Răspuns:

3 ore

Explicație pas cu pas:

Dist =constant =63*4=84*x

x=63*4/84=3*4/4=3 ore

Răspuns:

63km------ 4 ore

84 km------- x

x=(4x63):84=252:84=3 ore

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari