👤

Cate grame de sulf se gasesc in 1200 g sulfat feric ?
Plz cat mai repde posibil :()


Răspuns :

sulfat feric = Fe2(SO4)3

miu = 56x2+3(32+4x16) = 400 g/mol

400 g ...................... 3x32 g S

1200 g .....................a = 2898 g S

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari