👤

1. Calculați cantitatea de oxigen din 2 moli Na OH
0,5 moli H2O
0,1 kmoli HNO3


Răspuns :

1molNaOH    contine 1mol  O.....adica 16gO

2mol.............................2mol......................m= 2x16g=                calculeaza !

1mol H2O........1molO..........adica 16gO

0,5mol...............0,5mol.............m=0,5x16=                 calculeaza !!

1mol HNO3........3molO.............adica 3x16gO

100mol...............300mol..............m= 300x16g=            calculeaza !!!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari