Răspuns :
-se scrie prima ec.
-se afla masa de CO2 si apoi VCO2
155g yg xg
CuCO3 = CuO + CO2
124g 80g 44g
x=155 . 44 : 124= 55 g CO2
n=m: M [ n=nr. moli m=masa subst. M=masa molara]
n=55 g : 44g/moli=1,25 moli CO2
VCO2=1,25 moli . 22,4 litri/moli=28 litri
-se afla masa de CuO
y= 155.80 : 124=100g CuO
-se scrie a doua ec. si se afla masa de HCl
100g zg
CuO + 2HCl =CuCl2 + H2O
80g 2.36,5g
z=100.73 : 80=91,25 g HCl acesta este md sol. de HCl
-se afla ms sol. de HCl
ms=md.100 : c
ms=91,25 .100 : 30=304,16 g sol. HCl
MCuO=64 +16=80-----> 80g/moli
MCuCO3=64 + 12 + 3.16=124------> 124g/moli
MHCl=1+35,5=36,5------> 36,5 g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!