Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5kg struguri............ 7kg pere................83,20 lei x10
10kg struguri............12kg pere................153,70lei x5
____________________________________________
50 kg struguri............ 70kg pere................832,00 lei
50kg struguri........... 60kg pere................768,50lei
____________________________________________
0 kg struguri............ 10kg pere................63,50 lei
63,50 :10 = 6,35 lei 1 kg pere
6,35* 7 = 44,45 lei 7 kg pere
83,20 - 44,45= 38,75 lei 5 kg struguri
38,75:5 = 7,75 lei 1 kg struguri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!