Răspuns :
din amestecul dat, in conditiile date,numai etena aditioneaza bromul
cresterea masei vasului, se datoreaza,deci, introducerii unei mase de etena,C2H4
CH2=CH2+ Br2---> CH2Br-CH2Br
M,etena=28g/mol
niu,etena= m/M= 5,6mg/28mg/mmol= 0,2mmol
niu,amestec=V/Vm= 8,96cm³/22,4cm³/mmol= 0,4mmol
deci
in 0,4mmol amestec......0,2mmol etena.......(0,4-0,2)mmol etan
100mmol....................................x........................................y
calculeaza x,y !!
dintre etan si etena doar etena va de colora solutia de brom cu formare de 1,2-dibromoetan
5,6 mg reprezinta masa de etena transformata (absorbita in solutie)
stim ca niu = m/miu = V/Vm
=> V = mxVm/miu = 4,48 cm3 etena
=> diferenta etan = 8,96 - 4,48 = 4,48 cm3 etan
amestecurile gazoase au intotdeauna aceiasi compozitie volumetrica si molara
=>
8,96 cm3 amestec ............ 4,48 cm3 etena ..... 4,48 cm3 etan
100% amestec a% b%
a = b = 50% etan si 50% etena
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!