👤

La o rafinarie sau incarcat in prima zi 23 cisterne cu benzina,iar in adoua zi-27 de cisterne de aceas capacitate.

Afla capacitatea unei cisterne,daca sau incarcat in total 300,000 litrii de benzina.


Răspuns :

300000:(23+27)=

300000:50=6000 litri/cisternă

23+27=50

300,000÷50=6,000 l capacitatea unei cisterne