Răspuns :
Răspuns:
x numarul ;(x+4)×4-20=20 ; (x+4)×4=20+20=40 ; x+4=40/4=10 ; x=10-4=6 ; 2) 9 ×11=99 nacise ; 8 ×9=72 ; 99-72 =13 narcise ramase ;13 nu-i divizibil cu 8 ; nu ; 3 ) 9 ×4=36 lei biscuitii ; 36:6= 6 lei o prajitura ; 6 ×8=48 lei prajiturile ;
Explicație pas cu pas:
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1)
( a + 4 ) × 4 - 20 = 20
( a + 4 ) × 4 = 20 + 20
a + 4 = 40 : 4
a + 4 = 10
a = 10 - 4
a = 6 → numarul
_____________________
2)
9 × 11 = 99 narcise culeg cei 9 copii
8 × 9 = 72 narcise sunt in cele 8 buchete
99 - 72 = 27 narcise ramase
Da. 27 : 9 = 3 → cate 3 narcise fiecare (sunt 9 copii )
___________________________________________
3)
6 prajituri costa cat 9 pachete cu biscuiti
9 × 4 lei = 36 lei → costa cele 6 prajituri
36 lei : 6 = 6 lei → costa o prajitura
8 × 6 lei = 48 lei → costa 8 prajituri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!