👤

Determina cantitatea de substanta si masa lui NaCl care se obtine din 2.7g clor

Răspuns :

               2,7 g      xg

   2  Na + Cl2 =2 NaCl

                 71g   2. 58,5 g

x=2,7 . 2 . 58,5 : 71=4,45 g NaCl

n=m : M          [n= nr. moli ]

n=4,45 g : 58,5 g/moli=0,076 moli NaCl

MCl2=2.35,5=71-------> 71g/moli

MNaCl=23 +35,5=58,5---- > 58,5 g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari