Răspuns :
Rezolvare
Înțelegem din enunț, că avem două tipuri de calcule: primul care ține de numărul lui Avogadro (1 mol substanță are 6,023.10²³ molecule, etc.); al doilea se referă la aflarea cantității de component, din cantitatea sa de substanță.
Pct.a număr molecule de CaCO₃ din 200 g de CaCO₃ =?
Dacă se cere număr de molecule, atunci ne vom folosi de numărul lui Avogadro. Facem diferența dintre masa component și număr de molecule. Aplicăm regula de trei simplă pentru 1 mol =M la CaCO₃. 6,023.10²³ molecule, masa CaCO₃=200 g și nr molecule din 200 g de CaCO₃.
Știm:
-1mol= M CaCO₃ (g/mol); A Ca=40, A C=12; A O=16 (g/mol atomi)
(din tabelul maselor atomice)
-M CaCO₃ = ACa + A C+3.A O= 40+12+3.16=40+12+48=100 g/mol
-m CaCO₃=200 g
Calcul:
dacă 1mol de CaCO₃ =100 g/mol..............are 6,023.10²³ molecule de CaCO₃
atunci 200 g CaCO₃........au n molecule
n=200 g.6,023.10²³/100 g/mol=12,046 .10²³ molecule.
Pct b . masa de C din 50 g de CaCO₃
Se rezolvă cu regula de tei simplă, dintre masa molară a CaCO₃, cantitatea de C din această masă molară, masa de 50 g de CaCO₃ și masa de C din 50 g de CaCO₃.
M CaCO₃=100 g/mol, A C=12 g /mol atom (Vezi la pct.a)
M CaCO₃ = A Ca+A C + 3.A O = 40 Ca +12C(g/mol) +3.16 O=100 g/mol
12 g/mol atomi C ⇒ este în 100 g/molCaCO₃
Regula de trei simplă:
dacă 1mol de CaCO₃=100 g/mol....................are 12 g/mol atom C
atunci 50 g de CaCO₃............au m grame de C
m C = 50 g.12 g/mol/ 100 g/mol =jumătate din 12=6 g de C
R. 12,046.10²³ molecule; 6 g de C
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!