Răspuns :
Daca 7 kg pere sunt 28 de lei un kilogram este 28:7=4lei
Daca 3 kg pere=6 kg mere=>4lei/kg×3kg=12lei 3 kg pere=>6kg mere=tot cu 12 lei=>1 kg mere egal cu 12:6=2lei
3 kg pere = 6 kg mere
7 kg pere = 28 lei
1 kg pere = 28 : 7 = 4 lei
3 kg pere = 3 × 4 = 12 lei
12 lei = 6 kg mere
6 kg mere = 12 lei
1 kg mere = 12 : 6 = 2 lei
7 kg pere = 28 lei
1 kg pere = 28 : 7 = 4 lei
3 kg pere = 3 × 4 = 12 lei
12 lei = 6 kg mere
6 kg mere = 12 lei
1 kg mere = 12 : 6 = 2 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!