Răspuns :
se da:
m aliaj=200g in 100g aliaj sunt 50 g Cu
ω(Cu)=50% in 200g aliaj sunt xg Cu
ω(Ni)=25% x=200*50/100=100g Cu
ω(Zn)=25% in 100g aliaj sunt 25 g Zn
m(CuSO₄)-? in 200g aliaj sunt y g Zn
m(Ni(NO₃)₂)-? y=200*25/100=50 g
m(ZnCl₂)-? si deci masa nichelului este:200-100-50=50g Ni
M(CuSO₄)=64+32+16*4=160g/mol
M(Ni(NO₃)₂)=59+62*2=183g/mol
M(ZnCl₂)=65+35.5*2=136g/mol
in 160g CuSO₄ sunt 64 g de Cu
in x g CuSO₄ sunt 100 g de Cu
x=160*100/64=250 g Cu
in 183g Ni(NO₃)₂ sunt 59 g de Ni
in y g Ni(NO₃)₂ sunt 50 g de Ni
y=183*50/59=155.08g
in 136 g ZnCl₂ sunt 65 g Zn
in z g ZnCl₂ sunt 50 g Zn
z=136*50/65=104.61g
raspuns:m(CuSO₄)=250g,m(Ni(NO₃)₂=155.08g,m(ZnCl₂)=104.61g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!