👤

ce cantitate de acid clorhidric este necesara pentru a neutraliza produsul reacției dintre 168g oxid de calciu și 6 moli de apă ​

Răspuns :

- se scrie prima ecuatie

- se observa ca una din cele doua subst. se afla in exces

- se presupune ca nu se cunoaste masa de apa    

  168g          xg        yg

    CaO  + H2O = Ca(OH)2

    56g      18g        74g

x=168.18 : 56=54 g H2O

-deci apa este in exces

m=n.M

m=6moli .18g/moli=108 g

108g - 54 g= 54 g H2O in exces

-se afla masa de Ca(OH)2  [ y]

y=168 . 74 : 56=222 g Ca(OH)2

-se scrie a doua ecuatie si se afla masa de HCl[ z]

       222g         zg

       Ca(OH)2 +2HCl= CaCl2 + 2H2O

       74g         2 .36,5g

z= 222. 73 :  74=219 g HCl

MCa(OH)2=40 + 2.16 +2=74------> 74g/moli

MCaO=40 +16=56------> 56g/moli

MHCl=1+ 35,5=36,5 -------> 36,5 g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari