Răspuns :
M,CaO= A,Ca + A,O=
M,Na2CO3= 2A,Na +A,C+ 3A,O=
M,KOH= A,K + A,O + A,H=
scoate din tabel valorile pentru A si calculeaza !!!!
a ) oxid de calciu - CaO
MCaO = 40 + 16
= 56 u . a . m ( unitati atomice de masa )
1 mol CaO = 56 g si contine 6,022 · 10²³ molecule
b ) carbonat de sodiu - Na₂CO₃
MNa₂CO₃ = 23 · 2 + 12 + 16 · 3
= 46 + 12 + 48
= 106 u . a . m
1 mol Na₂CO₃ = 106 g si contine 6,022 · 10²³ molecule
c ) hidroxid de potasiu - KOH
MKOH = 39 + 16 + 1
= 56 u . a . m
1 mol KOH = 56 g si contine 6,022 · 10²³ molecule
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!